اجزای کلی طراحی سایت

قبل از هرچیزی باید توجه داشته باشید که اجزای کلی طراحی سایت در همه سایت ها چه کدنویسی شده باشند و چه قالب آماده (wordpress) یکسان است .

معنای دقیق سایت چیست ؟

یک سایت مجموعه ای از صفحات به هم پیوسته در فضای وب است که از طریق یک آدرس قابل دسترسی است؛ صفحاتی که شامل متن ، تصاویر ، فرمت های مختلف ، و مانند آن.

 اجزای کلی طراحی سایت

سایت ها چگونه طراحی میشوند ؟

طراحی سایت دارای چندین مرحله است. ابتدا باید کسب و کار خود را به خوبی بدانید و هدف از راه اندازی سایت را تعیین کنید. با توجه به این هدف می توانید نوع سایت را انتخاب کنید. بنابراین ما نمی توانیم بگوییم بهترین نوع طراحی سایت چه چیزی است.

برخی از وب سایت ها با استفاده از سیستم های مدیریت محتوای رایگان و خارج از جعبه طراحی شده اند. سیستم هایی مثل وردپرس یا جوملا! آنها قالب های آماده طراح را ارائه می دهند. استفاده از این نوع وب سایت ها ساده، ارزان و بسیار مناسب برای مقاصد کوچک است. حتی ممکن است بتوانید یک سایت ساده و غیر حرفه ای وردپرس ایجاد کنید. البته اگر صبر برخورد با نرم افزار و خواندن متون آموزشی را داشته باشيد!

نوع دیگری از طراحی وب سایت توسط برنامه نویسان حرفه ای سفارشی و ساخته شده است. اگر قالب های آماده برای کسب و کار شما کافی یا مناسب نیستند، باید از این روش استفاده کنید. سایت های بزرگی مانند یوتیوب، فیس بوک، وال، دستگاه و غیره همگی به این ترتیب طراحی شده اند. این نوع به بهترین وجه برای شرکت های بزرگ و جیب های بزرگ مناسب است!

شما می توانید با شرکت های طراحی وب مشورت کنید. آنها نوع مناسب را بر اساس نوع کسب و کار و اهداف خود ارائه خواهند داد.

 اجزای اصلی تشکیل دهنده سایت

سایت های مختلف بخش های مختلفی دارند. به عنوان مثال، برخی از سایت ها یک دروازه پرداخت آنلاین دارند و برخی دیگر این کار را نمی کنند، اما عناصر متعددی برای همه سایت ها مشترک هستند.

دامنه یا domain

دامنه نام سایت شماست. این است که آنچه کاربران در صفحه مرورگر تایپ می کنند تا به سایت شما برگردند. این نام باید منحصر به فرد باشد. در واقع شما نمی توانید نام مشترکی برای سایت های مختلف داشته باشد. شرکت های طراحی سایت ایمیل های پیشنهادی را در یکی از ابزارهای تأیید دامنه بررسی می کنند و اگر تکراری نشده باشد می توانید نام سایت خود را انتخاب کنید.

 صفحه اصلی یا home page

صفحه اصلی اولین صفحه ای است که کاربران پس از ورود به سایت پیدا می کنند. این صفحه به کاربران نشان می دهد که هدف سایت چه بوده است. صفحه اصلی را می توان با یک فروشگاه مقایسه کرد. یعنی این صفحه نوعی نماینده کسب و کار شماست و طراحی آن از اهمیت خاصی برخوردار است. در صفحه اصلی، کاربران (Navigation) را به بخش های مختلف سایت پیمایش می کنید. سرصفحه های راه یابی معمولاً در بالای صفحه قرار دارند.

صفحه درباره ما و صفحه تماس با ما

اينجا جاييست که ميخواهيد خودتان یا مجموعه خود را معرفی کنید. بنابراین این صفحات باید به بهترین شکل و کاملاً قابل مشاهده طراحی شوند. محتوای بخش در مورد ما باید از بهترین کیفیت باشد و به خوبی شما یا شرکت خود را ارائه دهد. در بخش تماس با ما، اطلاعاتی مانند شماره تماس، آدرس های ایمیل و آدرس های رسانه های اجتماعی را پیدا خواهید کرد.

و انواع موارد دیگر

یک سایت می تواند چندین صفحه داشته باشد. به عنوان سایت های معرفی محصول، که در آن هر صفحه ویژگی های یک یا چند محصول. بسته به موضوع، متون، عکس ها و ویدئوها در این صفحات منتشر خواهند شد. برخی سایت ها بخش های دیگری مانند فروشگاه یا وبلاگ دارند.

 اجزای کلی طراحی سایت

آیا میدانید چه نوع کار وفعالیت هایی به طراحی سایت نیاز دارند ؟

امروزه تقریبا همه شرکت ها به یک وب سایت نیاز دارند! با توجه به استفاده روزافزون از اینترنت و استفاده از گوشی های هوشمند (حتی مادربزرگ ها دستور العمل ها را آپلود می کنند!)، مردم، هر جا که باشند، می توانند اطلاعاتی را که نیاز دارند از طریق وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی پیدا کنند. به همین دلیل است که هر شرکتی، از کلینیک های پزشکی گرفته تا سوپرمارکت ها، برای معرفی خود به یک وب سایت نیاز دارد.

یک وب سایت مانند کارت و بازرگانی یا کاتالوگی است که اینترنت در اختیار همه قرار می دهد. شرکتی که به اینترنت معرفی نشد به زودی ناپدید خواهد شد. البته امروزه شبکه های اجتماعی هم می توانند نماینده شما در فضای مجازی باشند.

 

اجزای کلی طراحی سایت برای داشتن یک سایت خوب چیست ؟

برای راه اندازی یک سایت، باید سه مرحله را دنبال کنید: طراحی سایت، خرید یک دامنه، و اجاره یک سرور. بهتر است برای پیدا کردن یک شرکت معتبر طراحی وب سایت و ترک کار به آنها. این شرکت ها در مورد انتخاب نوع سایت به شما توصیه خواهند کرد و پس از پایان قرارداد، سایت را با توجه به ویژگی های درخواستی طراحی خواهند کرد. به انتخاب شرکت توجه کنید و با پیشنهادهای عجیب و غریب وسوسه نکنید.

گام بعدی خرید یک دامنه است. شما می توانید این کار را به صورت فردی انجام دهید، اما بهتر است آن را به شرکت بذارید. جزئیات زیادی در این زمینه وجود دارد و بهتر است توسط افراد با تجربه انجام شود.

اجاره سرور آخرین مرحله راه اندازی سایت است. اشاره به سرور کامپیوتر که در آن سایت شما نصب شده است. شما می توانید یک سرور را به دو روش اجاره کنید:

اجاره سرور اختصاصی که در آن تمام منابع سرور در دسترس یک مشتری است. هزینه های سرور اختصاصی برای سازمان هایی که بودجه کافی دارند بسیار بالا و مناسب است.اجاره سرور یا میزبانی مشترک که در آن شرکت متعلق به سرور آن را با مشتریانی که از نرم افزار خاص استفاده می کنند به اشتراک می گذارید. این تقسیم بندی بر پایه استحکام سیستم و پهنای باند استوار است.

 اجزای کلی طراحی سایت

 و در آخر نکاتی در باره اجزای طراحی سایت کلی بپردازیم :

  • با انجام برخی از تحقیقات قبل از راه اندازی سایت خودتان را از کلاهبرداری های احتمالیبا روش ها و ابزارهای مختلف حفظ کنید .
  • تبلیغات زیادی در زمینه طراحی وب سایت وجود دارد. از خدمات شرکت های معتبر استفاده کرده و قبل از بستن قرارداد، سبد و سابقه شرکت را بررسی کنید.
  • از تیم طراحی بخواهید که نام دامنه را برای شما یا شرکت خود ثبت کنند.
  • با قیمت های بسیار پایین گول نخورید چرا که می توانید شغل های با کیفیت پایینی دریافت کنید. قیمت های بسیار بالا نیز نامعقول هستند و لزوما منجر به کیفیت عالی نمی شوند. شما می توانید قیمت های مشترک را با تجزیه و تحلیل و تحقیق شناسایی کنید.
  • پس از ایجاد سایت، باید تبلیغات را شروع کنید. چه نقطه ای از یک سایت است که هیچ نمی تواند ببینید!؟

 

در این مقاله به بررسی مفهوم وب سایت یا وب سایت می رویم و تاریخچه، انواع و بخش های آن را بررسی می کنیم. حالا که شما گفتید که، شما می توانید تصمیم بگیرید که بهترین نوع سایت برای کسب و کار شما و از کجا شروع شود. فراموش نکنید که سایت شما را نمایندگی می کند و اگر به درستی طراحی نشده و تجربه خوبی را برای بازدید کنندگان فراهم نمی کند، ممکن است به شما آسیب برساند.

 

 

 

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
نویسنده:
بیشتر بخوانید
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
نویسنده:
بیشتر بخوانید
سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰
نویسنده:
بیشتر بخوانید
سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰
نویسنده:
بیشتر بخوانید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طـبق ماده ۱۲ فصل سوم قانون جرائم رایانه ای هر گونه کپی برداری از پوسته اصلی سایت علاءالدین و سایت های طراحی شده جرم بوده و پیگرد قانونی دارد.

تمامی حقوق این سایت برای شرکت پردازش هوشمند علاء الدین محفوظ است  ۱۳۹۹ – ۱۳۹۸